تجلیل از برگزیدگان هفته پژوهش و فناوری استان خراسان رضوی

26 دی 1400
تجلیل از برگزیدگان هفته پژوهش و فناوری استان خراسان رضوی

به گزارش روابط عمومی پارك علم و فناوری خراسان، مراسم تجلیل از برگزیدگان هفته پژوهش و فناوری استان خراسان رضوی، امشب 22 دی ماه 1400 با حضور استاندار خراسان رضوی و دیگر مسئولین استانی در سالن شهید سلیمانی در محل استانداری خراسان رضوی برگزار شد.

شركت های نسل رویش فرصت ویستا و ماهان توسعه تجهیز در بخش فناور برتر، شركت دایا دانش گستر آرمان در بخش دانش بنیان نوپای برتر و شركت های بهپویان امین منتظر و پترو اكسیر اطلس، به عنوان شركت های دانش بنیان تولیدی برتر در این جشنواره انتخاب شدند.

سردار یعقوبعلی نظری، استاندار خراسان رضوی در آیین تجلیل از برگزیدگان هفته پژوهش و فناوری استان، اظهار كرد: اگر بهره برداری از نتایج علوم و پژوهش ها، ارزان شده و در اختیار همگان قرار گیرد، آورده اقتصادی چندین برابری را به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: فاصله میان علم و تولید زیاد است و باید در كاهش این فاصله، كوشید.

استاندار خراسان رضوی در ادامه به بیانات چندین ساله رهبر معظم انقلاب در خصوص اهمیت كاربردی كردن پژوهش ها و اقتصاد دانش بنیان اشاره كرد و تلاش در راستای عمق بخشی و گسترده موضوعی را امری مهم و ضروری در این خصوص، عنوان كرد.

دكتر امیر ملك زاده، مدیر توسعه و انتقال فناوری دانشگاه فردوسی مشهد، به عنوان دبیر ستاد هفته پژوهش و فناوری استان خراسان رضوی اظهار كرد: استان خراسان رضوی دارای جایگاه علمی و پژوهشی بالایی در كشور است. وی استان خراسان رضوی را از لحاظ تعداد شركت های دانش بنیان، سومین استان كشور و از لحاظ اقتصاد دانش بنیان، ششمین استان خواند.

ملك زاده با اشاره به شعار هفته پژوهش و فناوری سال 1400 به عنوان "پژوهش و فناوری، پشتیبان تولید" و بیان این مهم كه جهت گیری اصلی این هفته "تبیین نقش پژوهش و فناوری در پشتیبانی از تولید" است، سیاست های برگزاری هفته پژوهش و فناوری در استان را چنین برشمرد:

  • حمایت از پژوهش های كاربردی و افزایش رقابت پذیری
  • حمایت از تجاری سازی و توسعه مشاركت شركت های دانش بنیان و صنعتی
  • شایسته گزینی و ارتقای جایگاه پژوهش و فناوری استان
  • صرفه جویی حداكثری در هزینه های اجرایی

ملك زاده افزود: جشنواره برگزیدگان پژوهش و فناوری استان خراسان رضوی در سه دسته پژوهشگران، فناوران و دانشجویان برگزیده اعلام شده اند. در بخش پژوهشگران، تعداد 17 برگزیده، در بخش فناوران، تعداد 9  برگزیده و در بخش دانشجویی، تعداد 5 برگزیده، انتخاب شده اند. همچنین یك دانش آموز هم در بخش دانش آموزی به عنوان برگزیده به این جشنواره راه یافته است.

در ادامه دكتر احد ضابط، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینكه نمایشگاه هفته پژوهش، به نحوی برگزار می شود كه هم عرضه كنندگان و هم متقاضیان در آن حضور دارند، به اهمیت مدیریت تحقیقات در جامعه علمی پرداخت.

ضابط با اشاره به این حدیث از پیامبر اكرم (ص) كه "دایره علم بسیار وسیع است و فراتر از آن چیزی است كه شما بتوانید آن را احصا كنید." گفت: ما نیز باید اولویت های پژوهش و فناوری را شناسایی كرده و با استفاده درست از منابع و برنامه ریزی مناسب در استان، در این راستا حركت كنیم.

همچنین در این ، دكتر اسماعیلی، مدیرعامل شركت پترواكسیر اطلس به نمایندگی از شركت های فناور و دانش بنیان برتر و دكتر فاطمه فراش بامحرم به نمایندگی از پژوهشگران برتر به ایراد سخنرانی پرداختند.

KDkHvDyxkW